Սևանի իշխանը Հայաստանի համար էնդեմիկ և բազմաձև ձկնատեսակ է, որը նախկինում ներկայացված էր 4 ենթատեսակներով՝ ամառային իշխան, գեղարքունի, ձմեռային իշխան և բոջակ: Նրանք բոլորն էլ բնակվում էին միայն Սևանա լճում և դարեր շարունակ հանդիսանում էին բնակչության բարձրորակ սպիտակուցային սննդի աղբյուր: Ներկայում բնական պայմաններում քիչ քանակությամբ պահպանվել են միայն գեղարքունին և ամառային իշխանը, իսկ ձմեռային իշխանն ու բոջակը իսպառ վերացել են: Ելնելով դրանից, Սևանի իշխանի չորս ենթատեսակներն էլ գրանցվել են Հայաստանի Հանրապետության կենդանիների Կարմիր գրքում, ինչը ենթադրում է առաջանահերթ միջոցառումների իրականացում Սևանա լճում տեսակի պահպանման և պաշարների համալրման համար:
Հարկ է նշել նաև, որ ներկայում Սևանա լճի ձկնային պաշարները խիստ նվազել են՝ 30 000 տոննայից հասնելով ընդամենը 300 տոննայի: Հատկապես տուժել են Սևանա լճում կլիմավարժված և վերջին տասնամյակների ընթացքում հիմնական որսաձուկ հանդիսացող սիգի պաշարները, իսկ մյուս երկու տեղաբնակ տեսակները՝ Սևանի կողակը և Սևանի բեղաձուկը, որպես վերացող ձկնատեսակներ, նույնպես ընդգրկվել են Կարմիր գրքում: Բացի այդ, լճի ձկնաշխարհի կազմում ի հայտ են եկել նոր, տնտեսապես ոչ արժեքավոր ձկնատեսակներ՝ արծաթափայլ կարասը, ամուրյան նրբաձկնիկը, արևելյան տառեխիկը: Այդ ձկնատեսակները, որոնք Սևանա լճում չունեն իրենց քանակը կարգավորող այնպիսի գիշատիչ, ինչպիսին իշխանն է, կարող են կարճ ժամանակահատվածում արագորեն բազմանալ ու անդառնալի վնաս հասցնել լճի էկոհամարգին: |
Այսպիսով, Սևանի իշխանի պահպանումը և պաշարների վերականգնումը կարող է նպաստել ինչպես Սևանա լճի էկոհամակարգի վերականգմանը, այնպես էլ բարձրորակ սննդի աղբյուր հանդիսանալ բնակչության համար: Սևանի իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման հիմնադրամի առաջնային նպատակներից մեկն է` համակարգել Սևանա լճում իշխանի պաշարների վերականգնման գործընթացը: Այս նպատակի իրականացման համար կարևորագույն օղակներից մեկն է Սևանա լճի մերձակայքում` Կարճաղբյուր համայնքի տարածքում, կառուցվող մանրաձկան գործարանը, որն իր արտադրողականությամբ մի քանի անգամ կգերազանցի ԽՍՀՄ տարիներին Սևանա լճի ավազանում գործող չորս մանրաձկան գործարանների արտադրողականությունը: Յուրաքանչյուր տարի հիմնադրամը այս տնտեսությունից ձեռք կբերի իշխանի ամառային և գեղարքունի ենթատեսակների մանրաձուկ և բաց կթողնի լիճ:
Այս գործընթացի շնորհիվ լճում կհամալրվի էնդեմիկ ձկնատեսակների՝ գեղարքունի և ամառային ենթատեսակների իշխանի պաշարները, կբարելավվեն իշխանի համար ձվադրավայր հանդիսացող գետերի էկոլոգիական վիճակը, որը կնպաստի իշխանի բնական վերարտադրությանը և պոպուլյացիաների ձևավորմանը:
Սևանա լիճը Հայաստանի ջրային հաշվեկշռում բացառիկ տեղ է գրավում: Մինչև լճի մակարդակի արհեստական իջեցումը այստեղ էր կուտակված հանրապետության ջրային պաշարների ավելի քան 80 տոկոսը, որը 5 անգամ ավելի է հանրապետության մակերևութային ջրային հոսքից և մոտ 35 անգամ ավելի է մնացած ջրամբարներում կուտակված ջրային պաշարներից:
Սևանա լիճն իր ջրային պաշարներով և ձկնապաշարներով ունի կարևոր ռազմավարական նշանակություն ոչ միայն Հայաստանի այլ նաև տարածաշրջանի համար: |
Սկսած 1930-ական թվականներից Սևանա լճի ջրի ինտենսիվ և ոչ հաշվենկատ օգտագործման հետևանքով խախտվել է լճի էկոհամակարգի հավասարակշռությունը՝ խաթարելով ջրակենսաբանական պրոցեսները և ամբողջ էկոհամակարգը: Ջրի մակարդակի իջեցումը հանգեցրել է իշխանի երկու ենթատեսակների` ձմեռային իշխանի և բոջակի բնական ձվադրավայրերի ոչնչացմանը, ինչի արդյունքում այս էնդեմիկ ձկնատեսակները իսպառ ոչնչացել են, իսկ ամառայինն ու գեղարքունի իշխանը պահպանվել են աննշան քանակությամբ:
Չնայած սկսած 1980-ական թվականներից մինչև այժմ իրականցվում են մի շարք միջոցառումներ, սակայն լճի էկոհամակարգը դեռևս անկայուն վիճակում է: Պատճառը ջրհավաք ավազան թափվող կեղտաջրերը, կենցաղային և արտադրական թափոնները և ոչ կետային աղտոտվածություններն են: Այս առումով «Սևանա լճում իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման» համալիր ծրագրի շրջանակներում՝ Հիմնադրամը նպատակ ունի լուծել Սևանա լճի վերոնշյալ բնապահպանական խնդիրները տարբեր բնապահպանական միջոցառումների միջոցով: Անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները կգոյանան Հիմնադրամի կողմից ստեղծված ընկերությունների շահույթից, ինչպես նաև լճում տեղակայված տնտեսությունների կողմից յուրաքանչյուր մեկ կիլոգրամ ձկան վաճառքից 200 դրամ Հիմնադրամին փոխանցվող վճարներից:
Արդյունքում` պարբերաբար իրականացվող բնապահպանական միջոցառումները կնպաստեն լճի ջրի որակի աստիճանական լավացմանը և էկոհամակարգի հավասարակշռության վերականգնմանը:

Sevan trout is an endemic fish species in Amenia, which was once represented by four subspecies: Summer trout, Gegharkuni trout, Winter trout and Bojak. All of these subspecies were found only in Lake Sevan and for centuries were considered a source of high-quality protein. Unfortunately, Winter trout and Bojak are now extinct, while Gegharkuni and Summer trout have diminished considerably. Today, Sevan trout is included in the Red Book, which means that it is treated as a priority species on the “endangered list” – and therefore requires urgent measures to prevent its total extinction.
Sevan trout population numbers have decreased from 30.000 tons to 300 tons. Particularly, Sig has taken a huge loss in numbers – and Sig was once the main source of catch for fishermen for centuries. Two other endemic fish species: Koghak and Beglu, are also included in the Red Book. In addition Lake Sevan has seen several new fish species: such as mirror carp, stone moroko and riffle minnow. These fish species which don’t have trout to assist in raising their quantity to stay at optimal levels, can grow for a short period of time only – but in this short period, they cause irreparable damage to Sevan’s ecosystem.Therefore, the preservation and recovery of trout stocks will contribute towards the recovery of the ecosystem of the Lake as a whole, and in addition provide a source of high quality food for the population. In the territory of Karchaghbyur, the construction of the fingerling farm has begun. The productivity of such a farm exceeds the production capacity (by multiple times) the production sites of four fingerling farms which operated in Sevan during Soviet times.Summer and Gegharkuni trout fingerlings will be purchased and released to the Lake Sevan every year. Due to the above mentioned processes, the amount of the two subspecies of trout - Gegharkuni and Summer trout - will gradually begin to recover, and the ecological state of the rivers that serve as spawning places will improve. These processes will lead to the natural reproduction of the trout and over the time, its population will begin to recover and increase. |
Lake Sevan occupies a unique place in the natural landscape and ecology of Armenia. Before the artificial lowering of its water level, 80% of all water resources in Armenia were concentrated in Lake Sevan.
Lake Sevan is significant for Armenia and the Armenian people: it occupies a unique place: with its wonderful flora and fauna in the biodiversity of the country; and fish plays an important role in the diet of the Armenian population. Lake Sevan has strategic importance not only for the country but for the whole region.
Lake Sevan occupies a unique place in the natural landscape and ecology of Armenia. Before the artificial lowering of its water level, 80% of all water resources in Armenia were concentrated in Lake Sevan. Lake Sevan is significant for Armenia and the Armenian people: it occupies a unique place: with its wonderful flora and fauna in the biodiversity of the country; and fish plays an important role in the diet of the Armenian population. Lake Sevan has strategic importance not only for the country but for the whole region. Since the beginning of the 1930s the indiscriminate use of water resources caused irreparable damage to the Lakes’s ecosystem. The water level recession caused the diminishing of natural spawn places of Winter trout and Bojak. These endemic fish species are extinct, while Gegharkuni and Summer trout have survived in very small quantities.
Since the 1980s, the government of Armenia has taken a number of measures; however, the ecological state of the Lake is still unstable. The reason is that sewage sludge and household and industrial wastes are dumped into the lake.
Besides targeting fish restocking and water levels, the Fund also aims to target distinct environmental problems via different programs and activities. The funding base for such activities are sourced from the profit of the company (Sevani Ishkhan CJSC) founded by the Fund as well as from the amount paid by the cage farms. The farms will pay the Fund 200 AMD for every 1kg of fish bred in the Lake. As a result, the paid amount will be used to increase the water level and restore the ecological balance.